توضیحات برنامه

اطمینان حاصل کنید که در برنامه و توضیحات آن محتوای نامطلوب، گمراه‌کننده، تکراری و یا نامربوط وجود ندارد. جهت بهبود تجربه‌ٔ کاربری، ارائهٔ چنین مواردی از دید بازار تخلف محسوب شده و وجود آن‌ها نتیجه‌ای جز دریافت نظرات منفی از طرف کاربران و همچنین افزایش احتمال حذف شدن برنامه ندارد.

هنگامی که برنامهٔ خود را در بازار منتشر می‌کنید لازم است توجه ویژه‌ای به نام، توضیحات و دیگر اطلاعات توضیحی آن داشته‌ باشید. اطلاعات توضیحی یک برنامه معرف آن، در بردارندهٔ ویژگی‌های خاص برنامه و همچنین راهنمای کاربر برای شناخت و دریافت یک برنامه است. در نتیجه این قسمت اهمیت بسیاری دارد. یک نام جالب و به یاد ماندنی و همچنین یک توضیح متقاعدکننده، برای جذب مخاطب لازم و ضروری است اما توجه داشته باشید که این اطلاعات توضیحی مانند محتوای برنامه‌ٔ شما باید مطابق با قوانین بازار ایجاد شوند.

 

 

به طور کلی با استفاده از شیوه‌های زیر می‌توانید از تخلف‌های مربوط به کلیدواژه اجتناب کنید:

  • برنامهٔ خود را دقیق معرفی کنید: اطلاعات توضیحی برنامه را به گونه‌ای انتخاب کنید که دقیقاً گویای عملکرد و تجربهٔ کاربری آن باشد. برای اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید از راهنمای انتخاب نام مناسب استفاده کنید. 
  • از کلیدواژه‌های تکراری استفاده نکنید: استفادهٔ بیش از اندازه از کلیدواژه‌ها و یا استفاده از کلیدواژه‌های تکراری خلاف قوانین است.
  • از جملات و کلمات نامربوط استفاده نکنید: برنامهٔ شما نباید با توضیحات نامربوط به کاربرد اصلی آن (جهت فریب کاربر و در نتیجه ارتقاء غیرمجاز جایگاه برنامه) بارگذاری شود. اشاره به کلماتی مانند تخفیف، فروش ویژه، جایزه و … در اطلاعات توضیحی برنامه پذیرفته نیست. 

توضیحات برنامه را مختصر و مفید ارائه کنید: توضیحات برنامه را سر راست انتخاب کنید. توضیحات کوتاه‌تر موجب بهبود تجربهٔ کاربری مخاطبی می‌شود که صاحب دستگاه اندرویدی با صفحه نمایش کوچک است. توضیحات طولانی و یا تکراری می‌تواند تخلف محسوب شود. برای اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید از راهنمای نوشتن توضیحات برنامه استفاده کنید. 

نقاط ضعف احتمالی برنامه را تشریح کنید: مشکلات، ناسازگاری با دستگاه‌ها یا نسخه‌های سیستم‌ عامل اندروید و شرایط خاصِ استفاده از برنامه را در توضیحات آن ذکر کنید. اگر توسعه‌دهنده‌ در این شرایط برای کسب اطمینان کاربران از کارکرد برنامه، نسخهٔ آزمایشی ارائه کرده‌ است، باید در توضیحات برنامه از کاربران صریحاً بخواهند که نسخهٔ آزمایشی را امتحان کنند.

استفاده از تصاویر خشونت‌آمیز، جنسی و … در اسکرین‌شات‌ها امکان‌پذیر نیست. 

هیچ ویژگی پنهان یا مستند نشده‌ای را در برنامه خود وارد نکنید: عملکرد برنامه شما باید برای کاربران نهایی و بررسی برنامه واضح باشد. به همین ترتیب ، نباید برنامه خود را با محتوا یا خدماتی را که در واقعیت ارائه نمی‌دهید معرفی کنید.

استفاده از اسکرین‌شات، یک روشی عالی برای آشنایی کاربران با فضای برنامهٔ شما و نحوهٔ عملکرد آن است.  از اسکرین شات و ویدئوشات برای راهنمایی کاربران در رابطه با آنچه از برنامهٔ شما دریافت می‌کنند، استفاده کنید. 

مناسب ترین دسته را برای برنامه خود انتخاب کنید. در صورت نیاز، می‌توانید از راهنمای انتخاب دسته استفاده کنید. اگر از دسته بندی واقعی برنامهٔ خود استفاده نکنید ، ممکن است بازار این مورد را برای شما تغییر دهد.

توضیحات برنامه باید برای تمام مخاطبان مناسب باشد: بنابراین اطمینان حاصل کنید که حتی اگر محتوای برنامهٔ شما مخصوص بزرگسالان است، توضیحات برنامه، اسکرین‌شات‌ها و ویدئوشات‌ها، مناسب ردهٔ سنی ۴+ انتخاب شوند. به عنوان مثال، اگر برنامه شما بازی‌ای است که شامل خشونت می‌شود، تصاویری را انتخاب کنید که شامل مرگ وحشتناک یا اسلحه‌ نمی‌شود.  

 

کلیدواژه‌های تکراری

 

استفادهٔ بیش از اندازه از کلیدواژه‌های متفاوت و یا تکراری خلاف قوانین است.

کلیدواژه‌های نامربوط

نام و توضیحات برنامه نباید شامل عبارت‌های نامربوط باشد. .

مثال:
  • اگر برنامهٔ شما به بازی Angry Birds هیچ ارتباطی ندارد، نباید در توضیحات برنامه از آن نام ببرید.
  • جهت جلوگیری از ایجاد جذابیت‌های کاذب برای ترغیب کاربر به نصب برنامه، اشاره به «تخفیف»، در نظر گرفتن «جایزه» و یا استفاده از عبارت‌هایی مانند «فروش ویژه» و «حراج» در عنوان، آیکون، توضیحات و اسکرین‌شات و یا استفاده از کلمات کلیدی که به کاربرد برنامه مربوط نیست اما کاربران آن‌ها را بسیار جستجو می‌کنند، خلاف قوانین است.

لطفاً نظر کاربران را به توضیحات برنامه‌ اضافه نکنید. کاربر می‌تواند از بخش نظرات بازار جهت مشاهدهٔ نظر دیگران استفاده کند.

جزئیات بیش از حد

در توضیحات برنامه‌ از ارائهٔ جزئیات بیش از حد و همچنین اشاره به سایر برنامه‌ها و محصولات خود اجتناب کنید.

مثال: شما نباید تمامی زیرشاخه‌ها و عناوین برنامه‌ را شرح یا لیست سایر برنامه‌های خود را به توضیحات اضافه کنید. اما در صورتی که برنامه دارای نسخهٔ آزمایشی یا دمو باشد، می‌توانید لینک آن را در قسمت توضیحات ذکر کنید.
 
 
 
نمونه مناسب: