همواره به قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با حقوق مالکیت فکری اعم از حقوق مالکیت صنعتی مانند حق اختراع و علائم تجاری و حقوق مالکیت ادبی آثار دیگران از جمله «قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان» توجه داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که آن‌ها را نقض نمی‌کنید. این حقوق مربوط به حق پدید آورنده آثار ادبی، هنری و علمی در نامیده شدن اثر به نام او و نیز حق انحصاری وی در تکثیر، تولید، عرضه، اجرا و بهره‌برداری از اثر خود است.

- محتوایی که در سایت‌ها یا هر رسانهٔ دیگری منتشر می‌شود، حتی اگر به رایگان منتشر شود، به‌ تنهایی به معنی آزاد بودن انتشار آن از طریق برنامه‌ها یا قرار داشتن در مالکیت عمومی نیست.

- ذکر منابع استفاده شده در برنامه‌ها اجباری‌ست. منابع برنامه‌ها باید به صورت کامل ذکر شوند، مثلاً سایت‌ها باید با آدرس اینترنتی و کتاب‌ها با نام نویسنده و در صورت نیاز مترجم ذکر شوند.

در نظر داشته باشید حتی در صورتی که «غیررسمی» بودن برنامه و آدرس منبع آن را ذکر کنید، همچنان ممکن است کپی‌رایت اثر نقض شده باشد. اگر دربارهٔ کپی‌رایت یک اثر شک دارید می‌توانید از مشاور حقوقی کمک بگیرید یا با صاحب اثر مکاتبه و از ایشان تأییدیه کسب کنید.

- اگر حق تکثیر و نشر محتوایی رعایت نشده باشد، کسب رضایت برای استفاده از آن به عهدهٔ توسعه‌دهنده است. برای مثال کسب اجازه از سایت‌ها برای استفاده از مطالب آن‌ها، اجازهٔ ناشر یا نویسنده برای انتشار کتاب مشخصی در برنامه، کسب اجازه از پدیدآورندهٔ فونت‌های ایرانی یا رعایت شرایط استفاده از آن‌ها و ... ضرورت دارد. مثلاً برای استفاده از فونت‌های «ایران» کد ۵ رقمی لایسنس آن را درج نمایید و جزئیات استفاده از آنها را در سایت fontiran.com مطالعه کنید.

- اگر از سورس‌ها یا کتابخانه‌های متن‌باز استفاده می‌کنید مطمئن شوید که لایسنس آنها را مطالعه و شرایط استفاده از آنها را کاملاً رعایت کرده‌اید.

- برنامه‌ها نباید امکان اشتراک‌گذاری فایل‎های مختلف مانند فایل نصبی برنامه‌ها را بدون توجه به حقوق صاحبان اصلی محتوای فایل‌ها فراهم کنند.

 

برای جلوگیری از نقض کپی‌رایت لطفاً به نکات زیر توجه کنید:
 

- احترام به قوانین حقوق مالکیت ادبی و هنری: از محتوای سایت‌ها و منابعی که محفوظ بودن حقوق خود را صراحتاً ذکر کرده‌اند خودداری کنید و از آیکون‌ها و عناصر گرافیکی مخصوص سایر برنامه‌ها استفاده نکنید.

 

- به محتوای برنامهٔ خود مسلط باشید: پیش از انتشار برنامه محتوای آن را مرور کرده، از عدم نقض قوانین کپی‌رایت اطمینان حاصل کنید. به طور کلی نام‌های تجاری، موسیقی، تصاویر و موارد مشابه مشمول قوانین کپی‌رایت می‌شوند.

 

- خلق کنید: اگر دربارهٔ محفوظ بودن حق تکثیر یک اثر شک دارید، بهترین راه ایجاد اثری دیگر از نو است، مانند تصاویر یا فایل‌های صوتی ایجاد شده توسط خود شما. وقتی محتوا توسط شما ایجاد شده باشد نقض قانون کپی‌رایت بسیار بعید است.

 

- دریافت تأییدیه و اجازه: در صورتی که تمایل به استفاده از آثار دیگران دارید لازم است از صاحب اثر تأییدیه دریافت نمایید و اسناد مربوطه را جهت بررسی برای ما ارسال کنید.

در تصویر زیر برنامه‌ای مشاهده‌ می‌شود که در محتوای برنامه از آثار هنرمندان استفاده شده است.