قابلیت و کیفیت برنامه

جامعیت، کمیت و کیفیت محتوای یک برنامه‌ لازم است با یافته‌های کاربر که به راحتی می‌تواند با جستجو در اینترنت بیابد، تفاوت آشکاری داشته باشد. برنامه‌هایی که شامل محتوای پراکنده و نامربوط به یکدیگر هستند و جامعیت کافی ندارند، در بازار قابل انتشار نیستند. همچنین در صورتی که قادر هستید محتوای برنامه‌های خود را در یک برنامه ارائه کنید؛ بهتر است از ارائهٔ آن به صورت مجزا در چندین برنامه خودداری کنید. 

علاوه بر محتوای برنامه‌ها، امکانات، رابط کاربری، کاربردپذیری و کاربردوستانه بودن آن‌ها نیز اهمیت دارد. کافه‌بازار همواره کوشیده تا با حمایت از برنامه‌های با کیفیت، توسعه‌دهنده‌ها را در جذب حداکثری کاربرانشان یاری دهد. برنامه با هر ابزاری که توسعه یافته باشد لازم است از کیفیت و رابط‌کاربری قابل قبولی برای انتشار برخوردار باشد. برنامه‎های نامناسب و ناکارآمد که کار مفیدی انجام نمی‌دهند یا سرگرمی ماندگاری ارائه نمی‎کنند نیز در بازار قابل انتشار نیستند.

برای مثال:
  • امکان انتشار تعداد زیادی برنامه با محتوا، عملکرد و تجربه‌‌ی کاربری مشابه وجود ندارد. برنامه‌ها باید تلاش کنند تا از طریق ایجاد محتوا یا خدمات منحصر به فرد، امکانات جدیدی به کاربران ارائه دهند. 
  • برنامه‌هایی که کاربردی مشابه با برنامه‌های قبلیِ توسعه‌دهنده و یا سایر برنامه‌های موجود در بازار داشته و یا تکراری باشند، ممکن است در بازار قابل انتشار نباشند. همچنین اگر با قالبی یکسان و تغییر محتوا تعداد زیادی برنامه ارسال شود، این برنامه‌ها پذیرفته نمی‌شوند. توجه داشته باشید که این کار علاوه بر کند کردن فرآیند کلی بررسی برنامه‌ها باعث تضییع حق سایر توسعه‌دهندگان نیز می‌شود. همچنین، - امکان انتشار برنامه در دسته‌هایی که قبلاً با تعداد زیادی برنامه‌ی مشابه اشباع شده‌اند، وجود ندارد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید راهنمای برنامه‌های اسپم را مطالعه کنید.
  • برنامه‌‌هایی که عمدهٔ هدف و ماهیت‌شان بازاریابی و تبلیغات است، قابل انتشار نیستند.
  • برنامه‌هایی که کارکرد اصلی‌شان برگزاری قرعه‌کشی، بخت‌آزمایی یا لاتاری است، در بازار قابل انتشار نیستند.
  • برنامه‌هایی که اجرا یا نصب نمی‎شوند یا کارایی اصلی‌شان همراه با خطاست و به قولی باگ (Bug) دارند، در بازار قابل انتشار نیستند.
  • برنامه‌ها باید کارهایی را که به صورت محلی (Native) قابل انجام است، درون خود دستگاه انجام دهند و اینگونه کارها را بدون دلیل موجه، آنلاین، اینترنتی یا وبی (یا درون WebView) انجام ندهند.